Mesenaptár

lapindulás 2010.05.25.


Július 13. -
A tolvajok és a hentes (Aiszóposz)

Két tolvaj bement egy hentesüzlet­be, és míg az első kért, addig a második egy edényből ellopott né­hány kolbászt, majd odaadta a tár­sának. A hentes észrevette. Az, akinél a kolbász volt, megeskü­dött, hogy ő ugyan nem vett el semmit, az pedig, aki elvette a kol­bászt, megesküdött, hogy nála ugyan nincs semmi. És ez igaz is volt, azonban a hentes így is neki­állt, hogy jól ellássa a bajukat. - Most aztán akinek nincs, annak adok, aki meg nem vette el, az megkapja a magáét! - mondta.



Július 14. - A rókaasszonyság esküvője (Grimm)

Élt egyszer egy szép és gazdag öz­vegy rókahölgy, akinek volt egy szol­gálója, egy macska. A rókaasszony szeretett volna újra férjhez menni, de túlzottan igényes volt a kérő kivá­lasztásában.
Egyszer eljött a farkas, s megkérdez­te a macskától:
-    A rókaasszony itthon van?
-    Igen, a szobájában.
-    Menj be hozzá, és mondd meg ne­ki, hogy feleségül akarom venni.
A szolgálólány bement, mire a gazd-asszonya azt kérdezte tőle:
-  Piros a nadrágja és hegyes a pofája ?
-   Nem - válaszolta a macska.
-   Akkor nem megyek hozzá.
A farkas után eljött a kutya, a szarvas, a nyúl, a medve és az erdő összes állata. De senki sem volt olyan, ami­lyet a rókaasszony kívánt. Végül egy rókafiú is próbálkozott.
-   Piros a nadrágja és hegyes a pofája ?
-   kérdezte az özvegy a szolgálótól.
-   Igen - mondta a macska.
-   Jól van - mondta a hölgy. - Akkor készülhetünk az esküvőre.
A macska kiment a konyhába, és to­jásból, vajból, lisztből édes fánkot ké­szített. Az ünnepségen az erdei álla­tok nem vettek részt, de a rókaasz-szony, az ifjú róka és a macska hajna­lig ettek-ittak és mulattak.



Július 15. -
A hencegő atléta (Aiszóposz)

Volt egyszer egy nagyravágyó és fe­csegő atléta, aki nem volt valami ügyes. Egy napon, mikor már meg­unta, hogy a honfitársai mindig kifü­tyülik, elhatározta, hogy külföldre megy szerencsét próbálni. Amikor visszatért, vége-hossza nem volt a győzelmeiről szóló meséknek.
-    Londonban - mondta - tíz métert ugrottam, ha nem hiszitek, kérdez­zétek meg azokat, akik látták.
-    Ugyan minek? - válaszolta az egyik társa. - Képzeld azt, hogy most Londonban vagy, és ugorj előttünk.



Július 16. -
A kutya, a kakas és a róka (Aiszóposz)

A kutya és a kakas összetalálkoztak
az úton, s elhatározták, hogy szö­vetséget kötnek. Leszállt az este: a kakas egy fára telepedett, a kutya a fa tövébe kuporodott. Hajnal előtt a kakas szokása szerint kukorékolni kezdett. Meghallotta ezt egy róka. -Milyen gyönyörű a hangod! Szállj le, hadd ölelhesselek meg!
-    Nem tehetem - mondta a kakas.
-    A szálloda portása alszik, a kapu meg zárva van.
-    Felkeltem - ajánlkozott a róka. A kutya azonban vicsorogva felug­rott, mire a róka eliszkolt.



Július 17. -
A kereskedő a Paradicsomban (Grimm)

Egyszer a Paradicsomba érkezett egy kereskedő, aki életében annyi­szor csalt az áraknál és a súlymé­réskor, ahányszor csak tudott. A kapuőr angyal felismerte őt, és el akarta küldeni, de az ember addig erősködött, míg végül az angyal beengedte.
Attól a perctől kezdve a kereskedő, aki a maga hibái iránt roppant el­néző volt, csak hogy megmutassa, joga van a Paradicsomhoz, az em­beri bűnök legszigorúbb bírálója lett. Az lett a szokása, hogy titokban az
Úr trónjára ült, mert onnan min­dent jól megfigyelhetett, ami a Földön történt.
Egyszer észrevett egy fiatalembert, aki aknát lopott a Földön, s akkor dühében felkapott egy széket, és hozzávágta a tolvajhoz. Észrevette ezt egy másik angyal, odament a kereskedőhöz, fülön fogta és kipenderítette a Paradi­csomból.
- Jól néznénk ki - szidta -, ha mindnyájan olyan szigorúak és tü­relmetlenek lennénk, mint te, és minden földi bűnöshöz székeket hajigálnánk! No hiszen! Gondold csak el, már régen nem tudnánk mire ülni!

 

Július 18. -
Katalin és az aranypénzek (Grimm)

Katalin hihetetlenül ostoba asszony volt, és ami még rosszabb, azt hitte magáról, hogy nagyon ravasz. A fér­je jól tudta, milyen, s megpróbált ennek megfelelően viselkedni vele. Egyszer a férj, mivel el kellett men­nie otthonról, egy lábosba rejtette és elásta az összes megtakarított pénzü­ket. A feleségének pedig azt mondta - mivel ez jutott elsőként az eszébe -, hogy az edényben napraforgómag van.
Nem sokkal később edényárusok jöttek a faluba. Katalinnak is kínál­ták az árujukat, aki persze azt mondta, hogy nincs pénze, nem tud semmit venni.
-    De ha ráállnátok az alkura, tudok adni napraforgómagot.
-    Miért is ne? Mutasd! - válaszol­ták azok.
-    Most nincs időm. Menjetek, és ás­sátok ki magatok! - mondta Katalin, és megmutatta, hol van az edény.
Az árusok igencsak megörültek, hogy a lábosaikért aranyat kaptak cserébe. Mikor a férj hazaérkezett, Katalin elébe ment, és büszkén mutatta a lábosokat.
-  Nézd, milyen sok szép holmit sikerült kapnom azért a néhány szem vacak napraforgómagért!



Július 19. -
A szomjas tündér (Charles Perrault)

Egy özvegyasszony éppannyira szerette az édeslányát, aki csúnya volt, és utálatos, mint amennyire gyűlölte a mostohalányát, aki vi­szont szép volt, és kedves. Egyszer az anya elküldte a mosto­halányát a forráshoz vízért. Ott a lány egy öregasszonnyal találko­zott, aki inni kért tőle. A lányka mindenkihez szívélyes volt, s most is úgy szolgálta ki az ismeretlent, mint egy királynőt. Az öregasz-szony valójában tündér volt, és annyira meghatotta a lány jósága, hogy különös ajándékkal jutalmaz­ta: ettől kezdve valahányszor a lány mondott valamit, virágok és gyémántok hullottak a szájából. El tudjátok képzelni, milyen mér­ges lett a mostoha, amikor meg­tudta, mi is történt! Rögtön el­küldte a forráshoz az édeslányát is, hogy ő is ugyanilyen jutalmat kap­jon. A tündér ezúttal királynői ru­hába öltözött. Most is inni kért, de a lány így válaszolt:
-    Ha inni akar, igyon a kezéből!
-    Egy csöppet sem vagy kedves - mondta a tündér -, ezért hát meg­büntetlek !
És attól fogva a lány szájából vipe­rák és varangyos békák jöttek elő: mert a goromba szavak undorító állatokhoz hasonlatosak.



Július 20. - Az Álommanó és a mesetó (Andersen)

Álompor hullott Henrik szempil­
láira, a kisfiú lehunyta szemét, és rögtön mélységes mély álomba merült.
Akkor az Álommanó meghintette varázsporral a falra akasztott képet is, és lám, a kis erdei tó is megele­venedett.
Henrik felkelt, és a tóparti pázsitra telepedett, amelyre a nap sugarai s a fák árnyai foltokat festettek. Henrik később lement a tó partjá­ra, és beszállt egy aranyvitorlájú piros csónakba. Hat hattyú húzta aranyláncon a csónakot a partmentén - homlokukon kékes fényű csillag tündökölt -, ahol pillangók és manócskák cikáztak a virágok között, s a vízben aranyuszonyos halak siklottak.
A bárka csodálatos úton haladt, s a levegőben piros és kék tollú ma­darak kettős sora követte. Azután egy kastély elé értek, gyö­nyörű szép hercegkisasszonyok ha­joltak ki az erkélyen - azok a kislá­nyok voltak, akiket Henrik jól is­mert -, valamennyien cukrot és já­tékokat dobáltak feléje. Végül megszólalt az ébresztő­óra, a kis Henrik felébredt, és boldogan emlékezett vissza ál­mára.



Július 21. -
A fösvény és a tolvaj (Aiszóposz)

Egy ember állandóan attól rette­
gett, hogy meglopják. Nem bízott semmiben: sem a páncélszekrény­ben, sem a bankokban, mígnem egy napon arra a gondolatra jutott, hogy a legősibb megoldás a legbiz­tosabb. Elment egy ékszerészhez, és az összes pénzén vásárolt egy aranytömböt: gondosan kiválasz­tott egy megfelelő helyet, az éj leple alatt mély gödröt ásott, beletette a tömböt, és földdel betemette. Időnként visszatért, hogy megnéz­ze a különös sírt, egyrészt azért, hogy meggyőződjön róla, minden a helyén van-e, másrészt pedig azért, mert olyan becses volt neki ez az arany, mintha a saját szíve lett volna.
Egyik nap rémülten vette észre, hogy a gödröt kiásták, és a tömb eltűnt. Képzelhetitek mennyit sírt, mennyit jajveszékelt! - Miért siránkozol? - próbálta vi­gasztalni az egyik barátja. - Igazá­ból akkor sem volt aranyad, mi­előtt ellopták: mire használtad? Semmire! Fogj egy követ, ásd el, s gondold azt, hogy az aranytömb van ott, meglásd, minden ugyan­úgy lesz, mint azelőtt. Mert mit is ér az a holmi, amelynek semmi hasznát sem vesszük?

 

Július 22. -
A trójai faló (Görög legenda)

Egész Görögország legkiválóbb harcosai seregeikkel már tíz éve
ostromolták Tróját, a város erős falai mégis minden rohamot kiáll­tak.
Egy reggel, napfelkeltekor a trójai őrök észrevették, hogy az ellenség éjszaka újra hajóra szállt, és már messzire eltávolodott a parttól, bent úszik a tengeren. Senki sem értette, mit jelent ez a hirtelen távozás, és hogy mi lehet az a hatalmas faló, amelyet a par­ton hagytak. Néhányan ugyan fél­tek, hogy ez is az agyafúrt görögök csapdája, ezért azt javasolták, hogy rögtön égessék el. A többség azon­ban úgy döntött, vigyék be a város­ba a különleges hadi zsákmányt, és ajánlják fel isteneiknek. A ló ugyan kerekeken gördült, de olyan súlyos volt, hogy több száz embernek és ökörnek kellett be­húznia a főtérre.
Éjszaka azután néhány görög harcos bújt ki belőle, és kinyi­tották a város kapuit társaiknak, akik időközben visszatértek a partra.
így a görögök csellel egy éjszaka alatt bevették azt a Tróját, amely több mint tíz évig ellenállt min­denféle támadásnak.



Július 23. - Pirospihe, a tyúkocska (Orosz népmese)

Pirospihét, a tyúkocskát (azért ne­vezték el így, mert minden tolla piros volt) egy napon meglátta a róka, és összefutott a nyál a szájá­ban.

Hazaszaladt, meghagyta a felesé­gének, hogy tegyen fel a tűzre egy fazék vizet, mert tyúkot fognak főzni, azután visszament Pirospi-héhez, és olyan hirtelen kapta el és dugta be egy zsákba, hogy az még segítségért sem kiálthatott. Szerencsére egy galamb, Pirospihe barátnője észrevette, mi történt. Keresztbe feküdt az ösvényen, s úgy tett, mintha eltört volna a szár­nya. A falánk róka megörült, gon­dolta, ez meg jó lesz előételnek. Letette a föWre a zsákot, hogy sza­badon mozoghasson, rávetette ma­gát a galambra, de az, nagy rava­szul, egyre messzebbre csalogatta. Pirospihe kimászott a zsákból, és egy követ tett bele maga helyett, azután elszaladt. A galamb, látva, hogy barátnője kiszabadult, elre­pült. A róka ekkor újra a vállára vette a zsákot, és hazavitte, mert úgy hitte, még mindig a tyúkocska van benne. Otthon a zsák tartalmát beleöntötte a fazékba; a kőtől azon­ban kiloccsant a forró víz, és meg­égette a pórul járt róka bundáját.



Július 24. -
A tücsök és a hangya  (Aiszóposz)

Nyár volt. A tücsök egy búzakalász szárára telepedve napozott, s gondtalanul danolászott. Nagyon sajnálta a hangyákat, akik szaka­datlanul járkáltak alatta, hogy né­hány gabonaszemet összeszedje­nek az éléskamrájukba, télire. Sze­génykék: nem tudják élvezni az életet!
Ám hamarosan beköszöntött a tél, és a meggondolatlan tücsöknek többé nem volt mit ennie. Minden bizonnyal éhen halt volna, ha a jó­ságos hangyák nem adtak volna ne­ki egy kicsit a saját gabonájukból.



Július 25. - A tudatlan herceg (Pakisztáni népmese)

India egyik nagy hatalmú királya azt
akarta, hogy a fiát, aki nem volt túlsá­gosan éles eszü, a legjobb mesterek tanítsák. Ezért híres tudósokat híva­tott a palotájába, hogy átadják a fiú­nak tudásukat, és a herceg néhány év elmúltával minden kérdésre tudta a választ. A király nagyon elégedett volt, de az egyik idős tanácsadója fi­gyelmeztette:
- Az, amit a te fiad tud, csak amúltra vonatkozik, az igazi tehetség az, aki ismeri a jövendőt.
Egy jövendőmondót hívattak hát az udvarba, aki minden művészetére megtanította az ifjút. Néhány hónap­pal később ugyanaz a tanácsadó vizs­gáztatott. Megmutatta a királynak és az udvaroncoknak, mi van a kezében, azután öklét összezárva a herceghez fordult, és kérte, találja ki, mit rejt a tenyerében.
-   Egy fehér és kemény tárgy - a fiú erősen gondolkodott. - Lyuk is van a közepén... Megvan! Malomkő!
Mindenki nevetésben tört ki, mert az igaz, hogy a tárgy kemény, fehér és lyukas volt, de nem malomkő volt az, hanem gyöngyszem!
-   Az igazi bölcsesség nem az, ha min­dent tudunk - magyarázta a tanács­adó -, hanem az, ha helyesen tudjuk felhasználni azt, amit tudunk!



Július 26. -
A szórakozott csillagjós (Aiszóposz)

Egy csillagjósnak az volt a szokása,
hogy esténként kiment, és vizsgál­ta a csillagok állását. Egyszer, ami­kor teljes figyelmével az,ég felé for­dult, nem nézte, hová lép, és bele­esett egy árokba.
Meghallotta a jajgatását egy járó­kelő, és a segítségére sietett. - Hogyan akarod az égi dolgokat vizsgálni - kérdezte -, ha azt se látod, mi van az orrod előtt? Ugyanígy vannak ezzel azok is, akik, miközben folyton az álmaik­nak élnek, képtelenek megérteni a valóságot.



Július 27. -
A róka és a majomkirály (Aiszóposz)

Összegyűltek az erdei állatok, hogy új királyt válasszanak. A majomra esett a választásuk, mert bohócko­dása mindenkinek nagyon tetszett. A róka elirigyelte tőle a dicsőséget, és elhatározta, hogy az első adandó alkalommal jól rászedi a majmot. Egy napon felfedezett egy csapdát és benne egy húsdarabot. Odave­zette a majmot, s mint hűséges alattvalója, felajánlotta neki. Őfel­sége megfogta a húst, és beleesett a csapdába. A róka jót kacagott. - Te akartál az állatok királya len­ni, amikor ilyen buta vagy?



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 10
Tegnapi: 10
Heti: 78
Havi: 770
Össz.: 160 057

Látogatottság növelés
Oldal: A tolvajok és a hentes - A róka és a majomkirály
Mesenaptár - © 2008 - 2024 - mesenaptar.hupont.hu

A HuPont.hu weblapszerkesztő. A honlapkészítés nem jelent akadályt: Honlapkészítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »