Mesenaptár

lapindulás 2010.05.25.

Május 1. - A különös hegedűs (Grimm)

Egy hegedűs ment az erdőn ke­resztül, és hogy elfeledje magá­nyát, zenélni kezdett. A zeneszó odavonzott egy feldühödött, hatal­mas medvét.
- Milyen jól játszol! - dicsérte, hogy a bizalmába férkőzzön. - En­gem is megtanítanál?
- Hát persze! - A zenész nem hagyta magát rászedni. - Tedd, amit mondok! Dugd csak be a lá­bad annak a fának a hasadékába... Az állat szót fogadott, a hegedűs pe­dig egy nagy kővel ügyesen beékelte a meggondolatlan állat mancsát.

Másodszorra egy oroszlán jött hegedülésre, és megismétlődött a j jelenet.
Ez a vadállat is beleesett a hegedűs csapdájába, és végül farkánál fogva lógott le egy fa ágáról. Azután egy tigris következett, akit újabb fon­dorlattal tett ártalmatlanná a ze­nész.
Amikor a három vadállat kiszaba­dult, és újra meglátták a zenészt, bosszút akartak állni rajta. A hege­dűs azonban már nem volt egyedül, vele jött új társa is, egy nagy termetű favágó, hatalmas fejszével a kezében. Ekkor a három támadó megfutamo­dott, és a zenész bármikor bántódás nélkül keresztülmehetett az erdőn.



Május 2. -
Pandóra szelencéje (Görög monda)

Réges-régen, még a világ kezde­tén, az ókori istenek elhatározták, hogy létrehozzák remekművüket, a tökéletes lényt. Mindegyikük a legértékesebbet ajándékozta Pan-dórának (így nevezték a különös emberi lényt), amije csak volt: a szépséget, az okosságot, a bölcses­séget, az ügyességet. Végül Zeusz­hoz vezették, a főistenhez, hogy ő is adjon valamilyen ajándékot, mi­előtt a lényt leküldik a Földre. Zeusz nem tudta, mit ajándékoztak a többiek, ezért egy hatalmas, lezárt szelencét nyújtott át Pandórának.
- Sohasem szabad kinyitnod! -mondta neki.
Pandóra nem sokáig tudta vissza­fojtani kíváncsiságát, mindenáron meg akarta tudni, mi van a nagyméretű szelencében, és végül fel­nyitotta.
Akkor nagy ijedtségére kiröppen­tek belőle a bajok, amelyek azóta is sújtják az embereket: az öregség, a betegségek, az irigység, az önzés, a fösvénység... és szétáradtak az egész világon.
Pandóra gyorsan rácsapta a fedelet szelencéjére, így szerencsére abban még maradt valami, amivel az em­ber a bajokat és a szenvedéseket el tudja viselni: a reménység.



Május 3. - A két öszvér és az útonallók (Phaderus)

A két öszvér egyazon úton baktatott. Az első egy molnárt szolgált, és zabot vitt. A másik egy bankár­hoz tartozott, és aranypénzzel telii zsákokkal volt megrakodva. Ezért] büszkén és peckesen ügetett. Csakhogy az arany csilingelése odacsa­logatta az útonállókat, és nem volt nehéz kitalálniuk, melyik öszvér hátán van az értékes rakomány. Hogy   megkaparintsák   a   zsákmányt, jól megverték az öszvért.
-    Látod? - mondta az első öszvér.
-    Mennyi kellemetlensége van annak, aki gazdag és fontos!



Május 4. - A férj, aki házimunkát végez (Norvég népmese)

Egy parasztasszony megunta, hogy a férje állandóan szidja, amiért nem jól végzi a dolgát. Ezért egy napon így szólt hozzá:
- Holnap én megyek ki a mezőre, a házimunkára meg neked legyen gondod, ha úgyis jobban tudod, mit, hogyan kell csinálni!
Másnap a férj gyorsan munkához látt, hogy ne valljon szégyent. El­kezdte a vajat köpülni, de hamarosan elfáradt és megszomjazott. Lement hát a pincébe, hogy igyon egy korty bort. Csapra ütötte a hordót, de akkor meghallotta, hogy a disznó bekocogott a házba, és feldöntötte a vajköpülőt.  Visszaszaladt, nehogy a malac va­lami másban is kárt tegyen, és elfelej­tette a dugót visszatenni a hordóba. Az egész délelőtt ilyen zűrzavaro­sán telt. Ebédidőben, amikor feltette a kukoricakását főni, eszébe jutott, hogy elfelejtette a tehenet kihajtani a mezőre. De már nem volt ideje, ezért úgy gondolta, felviszi a tetőre, hogy ott a cserepek között kinőtt füvet le­gelhesse. Nem volt könnyű feladat felcipelni a tetőre egy tehenet! Végül sikerült, de hogy az állat ne essen le, megkötözte egy kötéllel. A kukoricakását közben a tűzön hagyta, minél előbb vissza akart érni tehát a konyhába, hogy oda ne égjen.
Ezért a kéményen keresztül ereszke­dett le. A biztonság kedvéért a lábát a kötél másik végéhez kötötte. A tehén azonban mégis leesett a tető­ről, őt meg durván fölrántotta a kötél, és a feje beszorult a kürtőbe. Amikor a feleség hazaért, a tehenet a levegőben lógva találta. Elvágta a kö­telet, erre a férje a kötél másik végén lezuhant. Az asszony bement a ház­ba, ahol mit lát: a vaj a padlón, a pincét elárasztotta a bor, a fér­je meg fejjel merült a kukorica­kásás üstbe!
Akkor hozzáfogott, hogy rendbe szedje a házat. Mondanunk sem kell, hogy attól a naptól fogva a férj nem szólt bele az asszony dolgába.



Május 5. -
Az almafavirág és a pitypang (Andersen)

Tavasz volt, és az almafa hófehér virágokat hozott. Arra ment a gróf-né, akit elbűvölt a virágok szépsé­ge.
Levágott néhány faágat, és betette őket egy nagy, értékes vázába, amely a szalonban állt.
Az almafaág nagyon büszke volt kiváltságos helyzetére, amelyet szépségével vívott ki magának. Az ablakon keresztül figyelte a kert és a mező virágait, és szánta őket je-lentéktelenségükért. Különösen a pitypangot sajnálta, amiért a gye­rekek leszakítják, pihéi egyetlen fúvásra elszállnak, ő pedig mezte­len, védtelen marad. S szánta a többi virágot is, hogy a sors egé­szen másmilyennek alkotta őket, de ugyanakkor roppantul örült an­nak, hogy ő ilyen szép, s hogy ilyen díszes vázája van a szalonban. Ar­ról azonban megfeledkezett, hogy a nap ugyanúgy süt a szegény me­zei virágokra is, mint őrá.
Egy napon a grófnő pitypangot ho­zott be a szalonba, és beletette ép­pen az ő vázájába. Le akarta festeni a mezei virág egyszerű szépségét, mielőtt pihéi szétszóródnak a szél­ben.
Ekkor az almafa virágai kicsit elpi­rultak szégyenükben.



Május 6. - Borsószem királykisasszony (Andersen)

A királyi palotában megjelent egy ismeretlen, fiatal lány, és azt állitotta magáról, hogy ő királykisasszony. A királyné szobát készítte­tett számára éjszakára. Próbára akarta tenni, ezért a húsz derékalj és rengeteg pehelypaplan alá egy borsószemet csempészett. Reggelre a lánynak mindene fájt és kék-zöld foltok lettek rajta, úgy megnyomta finom és érzékeny bő­rét a borsószem. Most már elhittél neki, hogy vérbeli királykisasszony, és feleségül mehetett a trón­örökös királyfihoz.



Május 7. -
Ikarosz repülése (Görög monda)

Daidalosz az ókori Görögország egyik legnagyobb feltalálója volt. Egyszer Kréta uralkodója megbíz­ta, építsen labirintust a Minótau-rosz szörny számára, és oda zárják be a félig emberi, félig állati lényt. Az okos feltaláló teljesítette a meg­bízást.
Később azonban segített Thészeusznak, a híres hősnek, hogy megölje a szörnyet, ezért a ki­rály, büntetésül magát Daidaloszt záratta fiával együtt a labi­rintusba.
- Ne aggódj! - bátorította Daida
losz fiát, Ikaroszt. - Tudom már, hogy jutunk ki innen. Madártollakból szárnyakat ragasz­tott maga és a fia számára, s a szár­nyakat viasszal erősítette a vállukhoz. A szárnyak csodálatosan mű­ködtek. Daidalosz és Ikarosz né­hány karmozdulattal már fenn is voltak a magasban, és át tudtak repülni a labirintus falai fölött. Csakhogy Ikarosz megmámoroso-dott a repülés örömétől, és egyre magasabbra szállt. A nap sugarai megolvasztották a viaszt, a szár­nyak leváltak Ikarosz válláról, a fiú lezuhant, és a tengerbe veszett. Daidalosz már nem segíthetett raj­ta. Továbbrepült Itália partjai felé.



Május 8. - A farkas és a bárány (Aiszóposz)

A farkas észrevette a bárányt a pa­taknál. Fel akarta falni, és valami indokot keresett rá.
-   
Eliszod előlem a vizet! - vádolta.
-    Már hogy innám el - válaszolta a bárány -, mikor te feljebb állsz, mint én, és a víz felülről folyik.
-    Nem te voltál véletlenül, aki ta­valy bántotta az apámat? - folytat­ta a farkas.
-    De hiszen tavaly még meg sem születtem! - védekezett a kisbárány.
-    Mégsem  mondhatok  le  arról, hogy megegyelek, csak azért, mert ügyesen forgatod a szót!



Május 9. -
A három kismalac és a gonosz farkas (Angol népmese)

Volt egyszer három kismalac. El­határozták, hogy külön-külön sze­rencsét próbálnak, és először is há­zat építenek maguknak. Az első, aki mindig is lusta volt, csak egy szalmakunyhót tákolt ösz-sze, de arra jött a gonosz farkas, s egy fúvással a levegőbe röpítette a tákolmányt.
A kismalac a farkas elől a második malac házába szaladt. Az már ki­csit megfontoltabb volt, és fából meg gallyakból építette fel a házát. De megjött a farkas, fújt egyet-kettőt, s ez a ház is a levegőbe rö­pült.
Most már ketten szaladtak a báty­jukhoz menedékért. A harmadik óvatos és szorgalmas kismalac volt, a házát téglákból építette fel. Ide is utánuk jött a farkas, de bárhogy erőlködött, a házat csak nem tudta elfőni. Akkor nagy dühösen felka­paszkodott a tetőre, hogy majd a kéményen keresztül mászik be a házba.
A kismalacok azonban cselt eszel­tek ki. Vizet forraltak, és a farkas a kürtőből leereszkedve éppen a forró vizes üstbe pottyant. Úgy le­forrázta magát, hogy azon nyom­ban felugrott, s a fájdalomtól eszét vesztve elfutott, hogy a lába sem érte a földet.



Május 10. -
A császár új ruhája (Andersen)

Egy takács azt állította magáról, olyan kelmét tud szőni, amelyet csak az okos és tisztségükre méltó emberek láthatnak. A császár úgy gondolta, jó lenne neki egy ilyen anyagból készült ruha, és megrendelte a különleges öltözéket.
Az ember fonalat kért, meg nagyon sok pénzt, és rögtön munkához látott, azaz úgy tett, mint aki dolgo­zik, de a szövőszéken semmi sem volt. A császár küldötte azonban lelkesen számolt be urának:
- Milyen finom kelme! Milyen szé
pek a színek! Milyen gyönyörű a minta!
Természetesen senki nem látott semmit, csak azért hazudtak, nehogy butának és tisztségükre méltatlan­nak tartsák őket. Végül az uralkodó magára öltötte a csodálatos ruhát, amit ő maga sem látott, és úgy vo­nult ki népe közé. Elhaladt a tömeg előtt, s mindenki így suttogott:
-    Ó, milyen csodálatos ruha!
Egyszer csak egy kisfiú felkiáltott:
-    Hihihi, nézzétek! A császár mezte­len!
-    Jé, tényleg, nincs rajta semmi! - kiabált végül mindenki. És a meg­szégyenült uralkodó nem tehetett
mást, gyorsan hazaszaladt a palotába.



Május 11. -
A toll és a tintatartó (Andersen)

A híres költő íróasztalán volt egy tintatartó, amely éjszaka, amikor a tárgyak életre keltek, nagyon gőgösen viselkedett.
-  Szinte hihetetlen - mondta -, mennyi szép dolog jön ki belőlem! Elég egy csepp a tintámból, és már
egy  egész  oldalt  megtöltők.   Ó, mennyi csodálatos és megható do­logról lehet olvasni ezeken a lapokon!

Dicsekvése felbőszítette a tollat.
-  Hát nem érted, te ostoba poca­kos, hogy te csak egyszerűen a nyersanyag tartója vagy ? Én vetem papírra azt, ami bennem van, és csak felhasználom a tintádat. Nincs kétség afelől, hogy a toll az, aki ír!
A költő éppen koncertről tért haza, és megihlette a zene.
- Mily ostoba a vonó is, a hegedű is - írta egy lapra -, amikor azt állítják magukról, hogy egyedül zenélnek, a másik segítsége nélkül. És ugyanolyan buták vagyunk mi, emberek is, amikor azzal dicsek­szünk, amit csinálunk, és elfelejtke­zünk arról, hogy mindnyájan csak eszköz vagyunk Isten kezében. Sajnos, a tintatartó és a toll, noha velük írták le ezt a néhány szót, mégsem tanulták meg a leckét!



Május 12. - Arábia királynője és a három sejk (Arab népmese)

Mavia volt Arábia legszebb és le hatalmasabb királynője. Ezért tán megszámlálhatatlanul sok rője akadt.
Mindannyiukat kikosarazta, míg végül csak három kérője máradt: három sejk. Mindhárman egyformán szépek, fiatalok, gazdagok erősek voltak, érthető tehát, he a királynő nehezen döntötte melyikük lenne a legjobb.
Egyik este Mavia álruhát öltött, úgy ment a sejkek táborhelyére. Azok éppen vacsorához készülődtek. Az álruhás királynő enni kért tőlük. Az első maradékot adott neki, a második tevefarkat, míg a harma akit Hátimnak hívtak, egyenesen i ki süttette meg a legfinomabb és le puhább húsokat.

Másnap a királynő hívta ebédre sejkeket, de megparancsolta szolgáinak, hogy pontosan azt adják vend geinek, amit ő kapott tőlük elő este.
Miután Hátim megkapta ínycsikl: dó ennivalóját, nem nyúlt hozzá, i mondta, csak akkor eszik, ha ebédp megoszthatja társaival. Mavia királynőt végleg meggye Hátim nagylelkűsége. - Hátim a legnemesebb közületek-jelentette ki a sejkeknek -, őt vál töm férjül!


Május 13. -
A szerelmes oroszlán és a paraszt (Aiszóposz)

Az oroszlán szerencsétlenségére bele­szeretett a paraszt gyönyörű szép lányába. Annak rendje és módja szerint elment az apához, és megkérte a lány kezét. Az ember aggódott leánya sorsáért, de ahhoz mégsem volt bátorsá­ga, hogy nyíltan visszautasítsa a , leánykérést.
-
A lányomat - találta ki -, riasztja az oroszlán foga és karma. Akkor gyere vissza, ha ezektől megszabadultál.
A s
zerelmes oroszlán így is tett. Ám amikor visszatért, immár védtelenül, paraszt jól megbunkózta, ő pedig kénytelen volt megfutamodni.



Május 14. - A kígyó­királykisasszony (Orosz népmese)

Egy elszánt kozák már messziről
észrevette, hogy az erdő lángokban áll. Odasietett, ám semmit sem tu­dott tenni. Ennél is nagyobb baj volt, hogy a tűzben ragadt egy lány, és esedezve kérte, mentse meg.
- Nyújtsd ide a lándzsádat a lángo­kon keresztül! - könyörgött. A kozák odanyújtotta, akkor a lány hirtelen kígyóvá változott, rátekeredett a lándzsára, és így megme­nekült.
Ezután a különös állat azt paran­csolta, vigye el a kozák egy kastélyba. Amint megérkeztek, újból leány lett belőle.
- Hét évig kell itt várnod rám! -mondta a kozáknak, s azzal eltűnt. A bűvös kastélyban nem volt sen­ki, de amint a kozák kimondta óha­ját, máris ott termett az ebéd, vagy amit akart. A hét év hamar eltelt, és a kígyókirálykisasszony vissza­tért.
Elmagyarázta a hűséges kozáknak, hogy gonosz varázslat áldozata lett, melyet csak a fiú tudott meg­törni bátorságával és hűségével. Ezután elmentek a királykisasszony apjához, aki megengedte a derék kozáknak, hogy feleségül ve­gye a lányát.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 51
Tegnapi: 12
Heti: 131
Havi: 662
Össz.: 159 949

Látogatottság növelés
Oldal: A különös hegedűs - A kígyó­királykisasszony
Mesenaptár - © 2008 - 2024 - mesenaptar.hupont.hu

A HuPont.hu weblapszerkesztő. A honlapkészítés nem jelent akadályt: Honlapkészítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »