Mesenaptár

lapindulás 2010.05.25.

Árilis 1. - Áprilisi tréfa (Orosz népmese)

Az erdész talált egy kincsesládát, teli arannyal. Tudta, hogy a felesége igen fecsegő asszony, és hogy a falu­ban ki ne tudódjék a kincs eredete, furfangos tervet eszelt ki. Otthagyta a ladikot, még néhány dolgot elren­dezett, aztán elment az asszonyért, és együtt tértek vissza az erdőbe.

- Nicsak! - kiáltott fel, amikor a fa alá értek. - Egy pisztráng nőtt a fa­ágon!
Fogta a halat, amit természetesen ő maga tett oda. Elmentek a patakhoz is, ahol az erdész halászni szokott, kihúzta a hálót, és egy nyulat talált
benne, ezt is ő rakta bele. Utána el­mentek a ládáért, de az erdész úgy tett, mintha azt is csak most vette volna észre.
Az asszony, annak ellenére, hogy a férje a lelkére kötötte, ne fecsegje ki szerencséjüket senkinek, eldicseke­dett vele a barátnőinek. A férj pedig értetlenül kérdezte a többiek előtt:
- Miféle kincsről beszélsz?
- Nem emlékszel? - erősködött a fe­leség. - Akkor találtuk, amikor a pisztrángot a faágon és a nyulat a halászhálóban!
Érthető, hogy ez után a sületlenség után a barátnők úgy gondolták, az asszony bolond, így hát a kincsről szóló történetét sem hitték el.
 
 
 
Árilis 2. - A kiskakas és a nyest (Norvég népmese)


Míg a kiskakas ércesen kukorékolt, a nyest nesztelenül a háta mögé lopakodott.

- Milyen szépen énekelsz - dicsérte -, de én ismerek egy másik kakast, aki fél lábon állva is tud!
- Ugyan ki ne tudna? - és a hiú kiskakas rögtön be is mutatta.
- Az a másik még a szemét is behunyja közben!
- Azt én is tudom!
Be is hunyta a szemét, és úgy ku­korékolt. Ekkor a nyest ráugrott, és elhurcolta az erdőbe, hogy ott
kényelmesen felfalja. A kiskakas azonban ráripakodott:
- Téged nem tanítottak arra, hogy evés előtt imádkozni kell ?!
És a nyest, hogy keresztet vethes­sen, elengedte áldozatát, a kiskakas meg fürgén fölszállott egy fára. A másik erre fogott egy elszáradt levelet, mintha olvasna. -Ez a király levele - dünnyögte a kiskakas felé fordulva -, csak itt egy szót nem értek. Segíts, kérlek, hisz te olyan művelt vagy!
-
Szívesen, de talán majd máskor, mert úgy látom, jönnek a vadászok. A nyest hanyatt-homlok menekült, a ravasz kiskakas pedig visszatér hetett a baromfiudvarba.



Árilis 3. -
A törpék csínytevése (Grimm)

Egy asszonynak született egy szép gyereke, de a törpék ellopták, s bölcsőbe egy kis törpét tettek a helyébe. Az anya követelte, adják vissza kisfiát, de a törpék csak nevettek Az asszony már eszét vesztette: dalmában, és így történt, hogy egyszer véletlenül lábos nélkül tet-j te fel a tűzre a tojást főni. A törpéknek ez annyira megtetszett, hogy nagy kacagásban törte ki. Éppen erre vártak, és elismerés képpen visszatették a csecsemőt bölcsőjébe.



 
Árilis 4. - A papucs (Luigi Capuana)


Cipőárus érkezett szamarával a falu­ba. A szekere tömve volt áruval, amin minél előbb túl akart adni. így hát egész nap hangos szóval kínálta a por­tékáját. A helybelieket nagyon zavar­ta a hangoskodása, ezért úgy döntöt­tek, megveszik az összes áruját, hogy nyugtuk legyen. Megállapodtak az árban is, de csodák csodája: a cipők és a fapapucsok csak nem akartak el­fogyni, sőt egyre több lett belőlük a szekéren. Ez már boszorkányság! Ki is tört a veszekedés.

Éppen akkor ért oda a király hintója. A falusiak megkérték, tegyen igazságot, de az árus egy aranypapucsot ajándékozott a király fiának, így a ki­rály rögtön neki adott igazat. Ezután a titokzatos ember eltűnt. A királyi udvarban hamarosan észrevették, hogy a cipőárus nem közönséges pa­pucsot ajándékozott a fiúnak. Nem­csak hogy nem lehetett levenni, de a kis királyfi lábával együtt növekedett. Mivel semmi más rosszat nem tett, ebbe a furcsaságba is beletörődtek. Teltek-múltak az évek, és a király úgy gondolta, ideje lenne megházasítani a fiát. Ám alighogy nyélbe ütötték a dolgot, a papucs szorítani kezdte a királyfi lábát, és mindaddig szorítot­ta, míg vissza nem vonták a kiszemelt arával kötött jegyességet.
Akkor a király egy varázslóhoz for­dult tanácsért, és kiderült: a fiú csak azt a lányt veheti feleségül, aki le tud­ja húzni a lábáról a papucsot. Először hercegkisasszonyok, majd grófkisasz-szonyok próbálkoztak, végül egy ron­gyos, piszkos kis szolgálóra került a sor. A lány a királyfi elé térdelt, meg­csókolta a papucsot, és könnyedén lehúzta a lábáról.
A király mégsem hagyhatta, hogy a fia egy szolgálólányt vegyen felesé­gül ! Ám ekkor meghallották a közele­dő cipőárus hangos kiabálását, és a lány gyönyörűséges hercegkisasz-szonnyá változott. Az ő apja volt a titokzatos cipőárus, aki varázsolni is tudott!

 
 
Árilis 5. - A fehér macska és a manók (Norvég népmese)


Egy ember az Északi-sarkon járt, elfogott egy jegesmedvét. A cárnak vitte ajándékba. Hazafelé az erdő­ben lepte meg az éjszaka, és az er­désznél keresett menedéket.

- Rendben van, de jól össze kell húzódzkodnod,   mert   sokan   le­szünk - válaszolta az erdész. - Áp­rilis 5-e az erdő kis manóinak, a trolloknak az ünnepe, és sajnos az én házamban dáridóznak. így hát az ember elhelyezkedett a kamrában, a medve meg bebújt a kályha alá, és elaludtak.
Este megérkeztek a trollok. Nagyon sokan voltak, és mindenféle formájúak, izegtek-mozogtak, lár­máztak, akár a gyerekek. Egyikük meglátta a medve fehér bundáját, azt hitte, egy fehér macska. Addig piszkálta, mígnem a medve nagy dühösen előbújt, és a trollok ijed­tükben fejvesztetten elmenekültek. A következő évben, mielőtt újra elmentek volna az erdészhez, meg­kérdezték, ott van-e a nagy macska.
Hát persze! - lódította az erdész.
Meg hát időközben született hét fia, akik még hatalmasabbak és kegyetlenebbek nála.
Felesleges mondanom, hogy a trollok soha többé nem mutatkoz­tak.


 
Árilis  6. - A fülemüle és a bagoly (Aiszóposz)


Az ablakban egy kalitka volt, s benne egy fülemüle, aki csak éjsza­ka énekelt.

Egy bagoly odaszállt hozzá, és megkérdezte, mi ennek az oka.
- Amikor elfogtak - magyarázta a fü­lemüle -, nappal volt, és énekeltem.
De most már óvatosabb vagyok.
- Attól félsz, hogy megint elfog­nak?  -  kérdezte   csodálkozva   a bölcs bagoly. - Jobban tetted vol­na, ha korábban vagy elővigyáza­tos,  amikor  még  szabad  voltál. Most már úgyse mész semmire az óvatosságoddal!
 
 
 
Árilis 7. - A hűséges barátok (Orosz népmese)


Volt egyszer egy fiatal apród, aki olyan jóltartotta a lovát, hogy a róka is megirigyelte: szeretett vol­na az apród szolgálatába állni, hogy neki is ilyen jó dolga legyen. Megkérdezte az apródot, felfogad­ná-e. Az apród felfogadta, és őt is jóltartotta. Később aztán jött a medve, a farkas, végül már az erdő összes állata az apród szolgálatába állt.

Egy napon az állatok arra gondol­tak, feleséget keresnek a gazdájuk­nak, és kiszemelték a király lányát. Úgy intézték, hogy amikor a királykisasszony találkozik az apród­dal, első pillantásra beleszeressen. Igen ám, de a király nem helyeselte a lánya választását, és a toronyba záratta a királykisasszonyt.
Az apród szolgái kieszelték, ho­gyan szabadíthatnák ki: a macska kicsalogatta a teraszra, és onnan a sas villámgyorsan elrabolta. A ki­rály erre hadat üzent az erdő lakói­nak, de azok összehívták a többi állatot, és olyan hatalmas hadsereg gyűlt össze, hogy a király jobbnak látta, ha megadja magát.
Megbocsátott az apródnak, és neki­adta a lánya kezét. Azóta is boldogan élnek a rókával, a medvével, a farkas­sal és a többi barátjukkal együtt.
 
 
 
Árilis 8. - Hogyan lett a nyúl fehér? (Indián legenda)


Sólyomszem, a rézbőrű indián ki­váló vadász volt. Nyáron azonban a nagy hőség miatt az összes állat elvándorolt vizet keresni, és így nem talált vadat, hogy a törzsét jóllakassa.

Egy napon beszállt a kenujába, és elhatározta, hogy egészen a Nagy Északig követi az állatokat. Evezett, evezett, végül olyan mesz-szire jutott, hogy a hóvihar biro­dalmába ért.
Az indián örült, mert a havon könnyebben meglátni az állatok nyomát. És valóban, egy szarvas patájának a nyomára lelt. Elkezdte! követni, de a szikrázó hó úgy elva- J kitolta, hogy semmit sem látott, ésj hamarosan eltévedt.
Szerencsére találkozott egy barnái nyúllal, aki nagylelkűen felajánlótta a segítségét. Sólyomszem nagyon megörült neki, mert a havon jól kivehető volt a nyúl sötétlő foltja, így az visszavezette őt a kenujához.
Sólyomszem megmenekült.
Megsimogatta a nyuszit, és hálájal jeléül fehérré varázsolta, hogy aj havon senki ne vegye észre, és rejtve maradhasson a vadászó embert és állat szeme elől.
 
 

Árilis 9. - Hanako kalapja (Japán népmese)


Hanakónak, a szamuráj lányának egy nevetséges, csúcsos kalapot kellett viselnie, ami eltakarta az egész arcát. Az apja tette a fejére, mielőtt meghalt. Azóta sem tudta senki levenni a lány fejéről a fura fejfedőt.

Csúfolták is Hanakót a kalapja mi­att, végül a lány megunta az örökös gúnyolódást, és világgá ment. Hosszú gyaloglás után egy másik városba ért. Hogy megéljen, beállt a herceg szolgálatába.
Most meg társai, a szolgák nevet­ték ki, és rosszul bántak vele.
Egy nap a herceg fia könnyek kö­zött találta a lányt. Meghallgatta a történetét, és annyira megesett a szíve Hanakón, hogy engedélyt kért apjától, hadd vehesse felesé­gül. De hogyan házasodhatna egy nemes egy szolgálóval? Szó szót követett, a vége az lett, hogy Hana­kót elűzték a palotából.
Éppen a trónteremből lépett ki, amikor a nagy kalap magától le­esett a fejéről, és felfedte a lány kivételes szépségét. Az ékszerek pedig, amelyek oly sokáig rejtőztek ebben a különös kincsesládában, szanaszét gurultak a padlón! Egy miniszter megismerte a szamuráj lányát, és Hanako most már feleségül mehetett a herceghez.
 
 

Árilis 10. - A méhek és a dongók a bíróságon (Phaedrus)


A méhek és a dongók vitatkoztak, mindegyik azt állította, hogy övé a lépes méz.

Mivel nem tudtak megegyezni, a bíróságon kötöttek ki. A bíró, egy darázs, sehogyan sem tudta kideríteni az igazságot
Voltak tanúk, akik azt állították: látták, hogy a lépből sárga-fekete állatok repülnek ki, de ez nem bizonyított semmit, mert a méhek is és a dongók is sárga-feketék.
A darázs akkor tovább folytatta a nyomozást, ám a pernek se vége, se hossza nem volt. Végül a méhkirálynő nagyon megelégelte a dol­got.
- Csak vitatkozunk - mondta né­pének -, csak az időnket és a pén­zünket fecséreljük, közben nem dolgozunk, és a mézünk tönkre­megy a lépben. Azt javaslom nek­tek: építsünk új lépet mi is meg a dongók is. Aki szebbet épít, és aki hamarabb lesz kész, annak van igaza!
Természetesen a dongók nem fo­gadták el a javaslatot, mert nem tudnak lépet csinálni, ebből aztán a bíró megtudta, hogy a méz csakis a méheké lehet.
Szerencsére most is a jóakarat győ­zedelmeskedett!

 
 
Árilis 11. - János, az óriás, favágó lesz (Grimm)


János, az óriás, elszegődött favágó­nak. Azonban már az első napon sem igyekezett túlságosan.

Reggel, amikor a társai felébresztet­ték, hogy az erdőbe induljanak, fel sem kelt. Mikor aztán végre rászánta magát, először is főzött egy csicseri­borsó-levest, és az egész lábassal fel­falta. Persze, hiszen a borsó volt rendkívüli erejének a titka! Azután elment az erdőbe, és gyökerestül ki­tépte a két leghatalmasabb fát, mint­ha csak szálkák lettek volna, majd fel­dobta őket a szekérre.
Visszafelé egy mély völgytorokban fatörzsek torlaszolták el útját. János gyorsan döntött: felemelte jó magas­ra a feje fölé a szekeret a rakománnyal és a lovakkal együtt, és csak a völgyto­rok másik oldalán tette le.
Otthon a gazda igencsak elégedett volt, amikor meglátta, hogy előbb tért vissza, mint a többiek, és két óriási fát hozott. De János nem vesztegette az idejét fecsegésre, inkább lefeküdt aludni.
Amikor a társai hazatértek, a gazdá­hoz mentek panaszra.
- János még mindig alszik - mond­ták.
- Igaz, de miközben aludt, két ilyen fát is kivágott - mondta a gazda, és a két hatalmas fatörzsre mutatott.
 

 
Árilis 12. - A pásztorlány és a kéményseprő (Andersen)


A pásztorlánynak virágmintás, abroncsos szoknyája és nagy szalmaka­lapja volt. A tükör előtti asztalkára tették egy kéményseprő mellé.

Mivel mindketten porcelánból vol­tak, egyaránt bájosak és törékenyek, nagyszerűen illettek egymáshoz, és úgy is tervezték, hogy majd egyszer összeházasodnak.
Csakhogy az öreg Pierrot bohóc himbálódzó, mindig bólogató fejével azt állította magáról, hogy ő a lány nagy­apja, s már odaígérte unokája kezét a falra akasztott kínai sárkánymaskará­nak.
Amikor ezt a pásztorlányka megtud­ta, porcelánszíve majd meghasadt a fájdalomtól.
A szegény kéményseprő megígérte szíve választottjának, világgá megy vele, hogy megmentse a félelmetes sárkánytól.
Nekivágtak hát a nagyvilágnak. A kályha csövén keresztül (minthogy a kéményseprő csak ezt az utat ismer­te) kijutottak a tetőre. Fejük felett a csillagok ragyogtak, alattuk a város fényei szikráztak.
A kis pásztorlány sohasem hitte vol­na, hogy ilyen nagy és félelmetes a világ! Megijedt, és vissza akart for­dulni. A türelmes kéményseprő, mivel iga-
zán szerette a lányt, és ő is jócskán megijedt, szívesen beleegyezett, és a két porcelánszobrocska a viszontag­ságok után visszatért eredeti helyére, az asztalra. Közben az öreg Pierrot üldözőbe vet­te a jegyeseket, de siettében lebukott j az ablakpárkányról, és eltörött a feje. j A gazdái összeragasztották, és egy fémkampóval is megerősítették. Ám többé nem tudott bólogatni, mert a nyaka merev volt. A sárkánynak sem válaszolt, amikor az unokája kezét kérte tőle. így a tervezett házasság | füstbe ment. A kis pásztorlány végre hozzámehe-1 tett a kéményseprőhöz, és boldogan | éltek, míg el nem törtek.
  
 
 
Árilis 13. - A róka és az angolnák (Francia népmese)

Egy halász hazafelé tartott a folyóról, egy teli szekér angolnával. A róka kifundálta, hogyan szerezhet­né meg a pompás vacsorát: az út kö­zepére feküdt, döglöttnek tettette magát.

Meglátta Őt a halász, mit sem sejtve megfogta, és a rakománya közé tette. Gondolta, szép bundát készit majd belőle magának. A róka azonban út­közben kidobálta az összes halat, hogy később összeszedhesse őket, az­tán maga is leugrott a szekérről, így a hiszékeny halász hoppon maradt, szőrméje is, hala is odaveszett!




Április 14. - Hogyan szerezték meg az emberek a tüzet? (Indián legenda)

Kezdetben az indiánoknak nem volt tüzük, de tudtak a létezéséről, mert a menyétek törzsének szigeté­ről olykor füst szállt fel. A villám ugyanis ott csapott le egyszer, és meggyújtotta az egyik fát.
Sajnos, az indiánok nem tudtak
elúszni a szigetig, de a nyúl a segít­ségükre sietett. Azt mondta, el­megy a menyétekhez, és ellopja a tüzet.

- Gyorsabban tudok futni és úsz­ni, mint ők - bizonygatta. - Meg-szerzem a tüzet, nem érhetnek utol.

Bekente a fejét gyantával, és elin­dult.

A menyétek ünnepélyesen fogad­ták, és meghívták egy szent táncra a tűz körül. A nyúl éppen erre várt! Tánc közben egyre közelebb került a tűzhöz, míg a láng bele nem kapott a gyantába. Akkor fe­jén a tűzzel elfutott.
A menyétek hiába üldözték, nem
tudták elfogni. Az eső szellemeihez fordultak segítségért: oltsa el a tol­vaj tüzet. A szellemek teljesítették a kérést, de a nyúl egy odvas fába bújt az eső elől, és csak akkor jött elő, amikor a vihar elmúlt. Visszatért az indiánok táborába, és átadta nekik a tüzet, amely azóta sem hunyt ki.




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 7
Tegnapi: 10
Heti: 75
Havi: 767
Össz.: 160 054

Látogatottság növelés
Oldal: Áprilisi tréfa - A tó sárkánya
Mesenaptár - © 2008 - 2024 - mesenaptar.hupont.hu

A HuPont.hu weblapszerkesztő. A honlapkészítés nem jelent akadályt: Honlapkészítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »