Mesenaptár

lapindulás 2010.05.25.


Június 12. - A törpe és a molnár lánya
(Grimm)


Egy molnár a lányáról azt mondta, hogy az még a szalmából is aranyat tud fonni. A király elhatározta, hogy szaván fogja:
-    Küldd el hozzám! - parancsolta.
-    Ha igaz, amit mondtál, feleségül veszem, ha nem, halállal lakól.
A lányt egy szobába zárták, amely tele volt szalmával, és a király meg­parancsolta neki, hogy mire meg­virrad, fonjon belőle aranyat. A lány sírva fakadt. Hirtelen ott termett egy törpe, és azt mondta, megcsinálja, amit a király kért, ha a lány nekiadja a nyakláncát.
Amikor a király reggel bement a szobába, a sok szauna helyett aranygombolyagokat talált. Erre azt parancsolta, hogy a lány még több szalmát fonjon arannyá, s a törpe most a lány gyűrűjét kérte a munka fejében. Harmadik este, mivel a lánynak már semmije sem maradt, megígérte a törpének, hogy ha fia születik, neki fogja adni. A király elvette a lányt feleségül. Hamarosan megszületett a kis her­ceg, és a törpe el is jött érte. A ki­rályné hiába ajánlott fel helyette sok kincset, a törpének nem kellett. - Meghagyom a kisfiádat - mondta -, ha három nap múlva megmondod a nevemet. A szegény királyné el volt kesered­ve. Végül kigondolta, hogy az er­dőben követni fogja a törpét hazá­ig, így is tett. Amikor odaért, hal­lotta, hogy a törpe énekel:
-  Nem tudja meg senki sem, Frinci-Franci a nevem! Sütöm már a ke­nyeret, bort is töltök eleget, meg­kapom a herceget!
A királyné visszatért a palotába. Három nap múlva megjelent a tör­pe, akkor a királyné így szólt:
-  Idd   borodat,   edd   kenyered, Frinci-Franci a te neved!
A törpe mérgében akkorát ugrott, hogy amikor visszazuhant, a súlyá­tól kilyukadt a padló, ő pedig el­tűnt a lyukban mindörökre.



Június 13. - Az apa és a lánya (Aiszóposz)

Egy embernek két lánya volt: az egyik parasztemberhez ment férjhez, a másik meg fazekashoz. Egy idő múltán az apjuk meglátogatta őket.
-   Hogy megy a sorotok? - kérdezte.
-   Jól - válaszolta az első.-, csak azért imádkozunk Istenhez, hogy essen az eső, és öntözze a földjeinket!
-   Jól - válaszolta a fazekas felesége is -, mi pedig azért fohászkodunk Is­tenhez, hogy süssön a Nap, és szárítsa
ki az edényeinket.
-   Hát akkor én melyikőtökkel könyö­rögjek  együtt,  ha  mindegyikőtök mást akar? - kérdezte az apa.




Június 14. -
Az ifjúság forrása (Japán népmese)

Élt egyszer egy öreg favágó a felesé­gével japán egyik szigetén. Josida és Fúrni, a két öreg, elégedettek voltak sorsukkal, csupán azon keseregtek, hogy ha valamelyikőjüket elragadja a halál, el kell válniuk egymástól.
Egy nap Josida kiballagott az erdő­be, de az jócskán megváltozott, mi­óta nem járt arra.
El is tévedt és barangolás közben
egy patakra bukkant. Ivott is belő­le egy kortyot, s azon nyomban húszéves ifjúvá változott. Hát per­sze, hiszen a híres fiatalító vizű for­rást találta meg!
Hazafutott, otthon az asszonya alig ismerte meg: de amikor megtudta, mi történt, kifaggatta, hogy hol van az a csodaforrás.
Josida, mivel Fúrni nem tért visz-
sza, egy idő után nyugtalankodni kezdett, és ő is visszament a forrás­hoz.

Hát egy csecsernőt talált ott, aki még járni sem tudott! Ez lett az öregasszonyból, mert túl sokat ivott a vízből!
Josida nem vesztette el a fejét, a csecsemőt nagy szeretettel karjára vette, hazavitte, és továbbra is bol­dogan éltek, de attól kezdve úgy, mint apa és gyermeke.



Június 15. -
A fagylaltárus kocsija  (Olasz népmese)

Egy kislány és az anyukája olyan szegények voltak, hogy gyakran kenyérre sem tellett nekik. Vala­hányszor a fagylaltárus arra járt a kocsijával, a kislány sóvárogva nézte, hogy a többi gyerek mohón nyalja a nagy színes, tölcséres fagy­laltokat. Az árus megsajnálta, és neki ajándékozta a kocsiját.
- Ez varázskocsi - mondta -, ma­gától készíti a fagylaltot: csak meg kell mondanod, milyet szeretnél. De ha az edények megtelnek, el ne felejts szólni: most elég!
Attól a naptól kezdve annyi fagy
laltjuk volt, amennyit csak akartak. Egyszer a kislány elment hazulról, és a mama fagylaltot akart enni.
-    Csokoládét és pisztáciát - mond­ta, és a kocsi azon nyomban elkez­dett fagylaltot készíteni. Minthogy azonban a mama nem tudta, ho­gyan kell megállítani, olyan sok fagylaltot gyártott, hogy egész cso­koládé- és pisztáciafolyó keletke­zett. Már az egész utcát elöntötte a fagylalt, amikor a kislány vissza­jött, és azt mondta:
-    Most elég! - Ám addigra a fagy­lalt már a házak tetejéig ért, és ha valaki a városba akart menni, utat kellett magának nyalnia a fagylalttengerben.



Június 16. - Az oroszlán és társai (Aiszóposz)

A kecske, a birka és a tehén szövetsé­get kötöttek az oroszlánnal, és elhatá­rozták, hogy a költségeket és a bevételeket is egyenlő arányban osztják el. Egyszer csapdába ejtettek egy őzet, és összegyűltek, hogy megosztozzanak rajta. Az oroszlán igen pontosan négy egyenlő részre osztotta a vadat.
- Az első rész azért az enyém, mert jog szerint is megillet - mondta -, a második azért, mert én vagyok az er­dő királya, a harmadik meg azért, mert én vagyok a legerősebb, és ha a negyedik még kellene valamelyikő-töknek, azt nyomban felfalom!



Június 17. - Varázslók háborúja (Orosz népmese)

Ih varázsló háborút indított Oh varázsló ellen. Elfogta Ohot, de az nem adta meg magát: tüzes paripá­vá változott, és megszökött. Ih ész­revette, agár lett belőle, és üldöző­be vette a paripát. Akkor az meg farkassá változott, és ráugrott az agárra. Már éppen szétmarcangol­ta volna Ihet, amikor az medvévé változott, de akkor Oh, a farkas, mert előre látta ezt, oroszlán lett. Akkor Ih, hogy az oroszlán karmai elől megmeneküljön, hattyúvá vál­tozott, és elrepült. A hattyút most egy sólyom követte, ezért inkább lebukott a tengerbe, s hal formát öltött. Ohból cápa lett, és egy fa­lással be akarta kapni a halat, de annak sikerült még idejében partot érnie, ahol a királylány éppen mo­sott, így hát szappanná változott, de ekkor meg Ohból aranygyűrű lett, és a királylány felhúzta az uj­jara. Arra ment egy kereskedő (aki Ih volt), megvette a gyűrűt: abból azonban gabonaszemek lettek, és szerteszét gurultak a földön. Ih ek­kor kakassá változott, és felcsipe-gette a gabonaszemeket, aztán el­repült, győzelmi indulót énekelni. Egy gabonaszemnek azonban sike­rült elbújnia, királyfivá változott, és feleségül vette a királylányt.




Június 18. - A két tarisznya (Aiszóposz)

Egy görög legenda szerint, amikor Zeusz megalkotta az embereket, két tarisznyát ajándékozott nekik: az egyiket a mások hibái, a másikat az ember saját hibái számára. De úgy adta át ezt a két tarisznyát, amely egy bot két végére volt fel­akasztva, hogy véletlenül összeke­verte őket, és a mások hibáival teli tarsoly előre, a saját hibákkal teli meg hátúira került. Talán ez az oka annak, hogy a má­sok hibáját hamarabb vesszük ész­re, mint a magunkét!



Június 19. - A hamelni pikulás
(Robert Browning)

Háméin szép és gazdag város volt,
de egyszer elárasztották a patká­nyok. A város lakói macskákat, csapdákat, mérget hoztak, de hiá­ba! Egy nap zenésznek öltözött is­meretlen érkezett, s azt mondta, meg tudja szabadítani a várost a patkányoktól, és ezért egymilliót kér.
-  Akár százmilliót is kaphatsz - ígérte meg a polgármester. Az is­meretlen ekkor egy pikulát vett elő, és játszani kezdett rajta. A sok patkány azon nyomban odasereglett, mert varázserejű muzsika volt ez. A pikulás elindult a tenger felé, és a patkányok követték. Bement a
vízbe, a kis állatok pedig elmerül­tek és vízbe fulladtak.
Akkor a pikulás elment a polgár­mesterhez a fizetségéért.
-  Egymilliót adjunk egy kis pikulaszóért? - a veszély elmúltával a polgármester alkudozni kezdett. - Legfeljebb tízezret tudok adni.
A pikulás viszont ennyivel nem elégedett meg. Visszament a térre, és újból játszani kezdett, de ezúttal a gyerekeket bűvölte el muzsikájá­val, most azok követték. Olyan helyre vezette őket muzsikájával, ahol boldogan éltek, és ahol mindenki megtartotta az adott szavát.




Június 20. - Gitta csirkéje (Grimm)

Gitta nagyon ügyes szakácsnő volt. Egy nap a gazdája megparancsolta neki, készítsen vacsorára sült csir­két, mert vendéget vár. A csirke olyan jól sikerült, hogy a nyál is összefutott az ember szájában, ha csak ránézett. Gittával is ez történt.
-    Meg kell kóstolnom, elég sós-e - gondolta.   -  Levágom  az   egyik szárnyát, és megeszem.
-    Nagyon finom - Gitta meg volt elégedve. - De ha a másik szárnyát meghagyom, a gazdám meglátja hogy az egyik hiányzik. Legjobb, ha mind a kettőt megeszem.
Gitta addig kóstolgatta a csirkét, hogy mire a gazdája hazaérkezett, nem maradt belőle semmi.
-   A csirke készen van. Lehet fenni a kést és felvágni. - hazudta Gitta. Nem sokkal azután megérkezett a vendég.
-   Meneküljön!   -   figyelmeztette Gitta. - A gazdám csak azért hívta, hogy megölje magát. Nem hallja, hogyan feni már a kést?
A vendégnek nem kellett kétszer mondani, nyomban hanyatt-homlok elmenekült.
-   Szép kis vendéget hívott vacsorára -   mondta a szakácsné a gazdájának. -   Az az ember idejött, fogta a csirkét, és meglógott vele!




Június 21. - A kozák és a varázslónő
(Orosz népmese)

Egy derék kozák meglátott néhány csodálatos almát, és egyet lé akart szakítani. Nem is sejtette, hogy nem közönséges almára fájdult meg a foga. És lám, alig ragadta meg az egyiket, megjelent egy va­rázslónő, és csúnyán kinevette, mert szerencsére aznap jókedve volt.
- Bújj el előlem! - mondta, - Ha olyan ügyes vagy, hogy tíz órán keresztül sem talállak meg, hozzád megyek feleségül, ha azonban ha­marabb megtalállak, örökre a rab­szolgám leszel.
A kozáknak volt egy szellem barát­ja, aki sas képében rögtön a segít­ségére sietett. Azt mondta a kozák­nak, hogy üljön fel a nyakába. -Olyan magasra viszlek, hogy a .varázslónő nem láthat meg. Csakhogy a varázslónőnek volt egy mindent látó csodakönyve, amely rögtön megmondta, hol a kozák. - Gyere vissza! - kiabálta a varázs­lónő. - Megtaláltalak! Akkor a szellem tűvé változtatta a kozákot, és a tű összevarrta a min­dentudó  könyv  néhány   oldalát, hogy ne tudja elárulni őt. A va­rázslónő veszített: a kozák felesé­gül vette, és máig is boldogan él­nek, ha meg nem haltak.



Június 22. - Hogyan lett Fajankóból király?
(Andersen)

A király hírnöke városról városra járt, hogy kihirdesse: a királykis­asszony ahhoz óhajt feleségül men­ni, aki a legszellemesebb társalko­dónak bizonyul.
A legműveltebb és legelőkelőbb if­jak azon nyomban útnak indultak, hogy próbát tegyenek. Volt, aki lovon ment, volt, aki hin-tón, hogy a legjobb színben tűnjön föl,   de   egyikük,   Jankó,  kecske nyergében    érkezett.    Mindenki csak Fajankónak hívta,  és ez a gúnynév nagyon találónak tűnt. Fajankó észrevette, hogy mindenki drága ajándékokat visz a királykis­asszonynak, míg ő üres kézzel in­dult útnak.
Mivel nem akart lemaradni, össze­szedett néhány dolgot, amit útköz­ben talált: döglött varjút, törött fapapucsot, egy marék sarat, és mindent a zsebébe dugott. Amikor a királyi palotában a kérők megpillantották a fényűző udvart, és a királykisasszony színe elé ke­rültek, az izgalomtól meg sem tud­tak szólalni, így a királykisasszony sorra kikosarazta mindőjüket. Egyedül Jankó nem jött zavarba.
-  Borzalmas hőség van idebent! - panaszkodott.
-  Igen, mert ég a tűz a tűzhelyen - magyarázta a királylány -, a lako­dalmi csirkéket sütik.
- Remek! - kiáltott fel Jankó. -Akkor megsüthetem a hollómat is.
-  Igen ám, de miben akarod meg­sütni? Már egyik fazékba vagy ser­penyőbe sem fér.
-  Ebben - mutatott Fajankó a fa­papucsra.
-  És miből lesz a hozzávaló már­tás?
Akkor Fajankó előhúzta a zsebéből a sarat. A királykisasszony elneyette ma­gát, és mivel még soha életében nem szórakozott ilyen jól, úgy döntött, hogy Fajankóhoz megy feleségül.




Június 23. - a szarvas és az oroszlán
(Aiszóposz)

A szarvas nagyon büszke volt cso­dálatos agancsára, a lábával viszont nem volt megelégedve, mert túlsá­gosan vékonynak találta őket. Egyszer az oroszlán üldözőbe vette a szarvast. A szarvas gyors lábai segítségével elmenekült, de aztán a nagy agancsa beleakadt egy fa ágába.
- Ó, én szerencsétlen! - gondolta
a szarvas. - Milyen rosszul tettem, hogy a lábaim miatt elégedetlen­kedtem, pedig most milyen jó szol­gálatot tettek, az agancsom vi­szont, amelyet olyan nagyra tartot­tam, a vesztemet okozza.



Június 24. - Jónás, az óriás, akit kútba dobtak
(Grimm)
 
János, a fiatal óriás szorgalmasan dolgozott egy parasztnál. Amikor azonban fizetésre került a sor, az semmit sem akart adni neki, s meg­kérdezte a feleségét - aki ugyan­olyan zsugori volt, mint ő -, mit tegyenek. Az asszony azt tanácsol­ta, hogy öljék meg az óriást, lökjék le a kútba, és dobjanak rá egy ha­talmas malomkövet. A terv első részével nem volt sem­mi baj: a jóindulatú óriás mit sem sejtve, önként leszállt a kútba. A súlyos malomkövet már nehe­zebb volt a kútig gurítani, a két gonosz embernek tizenhárom szol­ga segítsége kellett hozzá. Végül a malomkő félelmetes locs-csanással zuhant le a kút fenekére, még a föld is megremegett belé. A zsugori és a felesége biztosak voltak benne, hogy örökre megsza­badultak az óriástól, de akkor meg­hallották a hangját. - Hé, ti! Kergessétek el a kapirgáló tyúkokat odafent, mert a szemem­be hullik a por!
Nem sokkal később János kihajolt a kút káváján, nyaka körül a ma­lomkővel, mint valami nyakékkel. Erre aztán a fösvény úgy megijedt, hogy azon nyomban kifizette a bé­rét!




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 60
Tegnapi: 62
Heti: 190
Havi: 882
Össz.: 160 169

Látogatottság növelés
Oldal: A törpe és a molnár lánya - Jónás, az óriás, akit kútba dobtak
Mesenaptár - © 2008 - 2024 - mesenaptar.hupont.hu

A HuPont.hu weblapszerkesztő. A honlapkészítés nem jelent akadályt: Honlapkészítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »